Co musíte vědět a udělat před úpravou
Ne každý stříhač má stejné požadavky na přípravu zvířete na úpravu, proto neberte toto povídání jako univerzální návod a všechno proberte se svým psím kadeřníkem. Chcete-li upravit pejska ode mě nebo již spolu máme odmluvený termín, pak prosím pozorně čtěte.
Typ a kvalita srsti bohužel nepatří u kokra k ustáleným znakům a podle toho se také liší nároky na péči a výběr kosmetiky. Při první úpravě si vždy s majitelem popovídám o typu a kvalitě srsti kokříka, doporučím vhodnou kosmetiku a poradím, jak o srst pečovat a jak psa před další úpravou připravit. Co ale udělat před touto první úpravou?
1. Objednat se včas!
Termíny se mi rychle plní a výjezdy do vzdálených lokalit plánuji cca 2 měsíce dopředu. Proto se prosím objednávejte s dostatečným předstihem. A včas nejen vzhledem k mému kalendáři, ale i vzhledem k psímu kožichu. Včas znamená objednat se na úpravu dříve, než bude z kokra medvěd.
2. Sdělit mi své požadavky a potřebné informace.
Chcete kompletní úpravu včetně koupání a fénování? Chcete psa připravit na výstavu? Je pejsek nervák a dělá na stole problémy? Má problematickou srst? Chcete napravit škody na srsti napáchané nešikovným stříhačem? Tohle všechno musím vědět dopředu, abych si na vašeho pejska mohla vyhradit dostatečně dlouhý čas.
3. Psa rozčesat!
Co všem svým zákazníkům neustále kladu na srdce je, že pes musí být ROZČESANÝ! A rozčesání neznamená přejet kartáčem po povrchu a vespod nechat dredy. Pozornost věnujte zejména podpaždí a slabinám, kde se srst cuchá nejvíce. Pravdou je, že téměř na každém kokříkovi nějaký ten dredík najdu a s taktním mlčením ho rozčešu, když mi ale přijde na úpravu pes, který je jeden velký filc, tak prskám, a to dost! Česání je činnost, kterou nesnáším a moji stálí zákazníci to dobře ví. Nemám problém majitele s nerozčesaným psem poslat domů a nabídnout mu jiný termín a pokud chodí se zacuchaným psem opakovaně, tak se s ním rozloučit úplně. Pokud česání nezvládáte, můžeme se samozřejmě domluvit, že vám budu pejska i vyčesávat, k tomuto jsem ale ochotna se uvolit pouze za předpokladu, že se budeme potkávat v pravidelných intervalech a srst udržovat. Víte-li, že má pes dredy, se kterými si nevíte rady, hlavně mě o tom prosím informujte předem. Ale pokud mi s úsměvem šoupnete na stůl smradlavou kouli plsti a budete mi tvrdit, jak jste včera česali, tak z nás prostě kamarádi nebudou.
4. Psa vykoupat
Nejsme-li domluvení na kompletní úpravě, před úpravou budete muset pejska vykoupat. Špinavá srst tupí nůžky, a navíc práce se psem, kterého jen pohladíte a máte černou ruku, o zápachu nemluvě, není nic příjemného. Není nutné koupat bezprostředně před úpravou, pokud nepustíte mezi koupelí a úpravou psa někam do bažiny, klidně vykoupejte několik dnů předem. Nezapomeňte také použít kvalitní psí kondicionér.
5. Psa vyfénovat
Pes musí být na úpravu suchý. Pokud nejsme domluveni jinak, bude psa třeba po koupeli vyfénovat do rovna na úpravu ho přivést suchého, ať neztrácíme čas fénováním.
6. V žádném případě psa nepředstříhávat!
Velmi mi záleží na výsledku mé práce, a proto jsem nejraději, když se do srsti nehrabe nikdo jiný. Nejlepších výsledků lze dosáhnout tehdy, když mám psa na stole pravidelně co 6-8 týdnů (podle typu srsti) a majitel jen poctivě češe a zbytek nechává na mně. Samozřejmě mám ale spoustu zákazníků, kteří se snaží stříhat sami, ať už proto, že se to chtějí naučit, nebo že chtějí ušetřit pár kaček. Někdy to jde a majitel po předchozí domluvě mezi úpravami u mě třeba jen vytrimuje hřbet a hlavu nebo zastříhne tlapky. Jindy je to ale taková katastrofa, že psa odmítnu nadále upravovat a majitele vyzvu, ať v tomto prznění pokračuje beze mě. Bohužel jsem se ještě nenaučila psovi přičarovat chybějící srst a nedokážu zamaskovat všechny průšvihy, které v srsti nasekal někdo jiný. A nechat se pak pomluvit, až majitel pověsí na facebook psa, kterého před mou úpravou sám "skvěle předstříhal" a napíše, že je to moje práce? Díky nechci.