Koupání kokříka část 1.
Nedávná FB debata plná do nebe volajících nesmyslů mě
přiměla napsat dva krátké články o koupání psů. Protože při čtení nesmyslů typu
"pes se myje jen čistou vodou, to dá rozum" nebo "kůže není stavěná na šampon",
se mi opravdu otvírá kudla v kapse. Docela bych chtěla vidět, jak by tihle
radílci čistou vodu myli psa, který se vyválel ve smradlavé rybě nebo lidském
hov... 😊 Ale pojďme k tématu.
Proč psa koupat?
Koupání je především očista, jejímž hlavním posláním je zbavit srst a kůži psa nečistot a zápachu. Právě ušpinění srsti je pravděpodobně nejčastějším důvodem, proč lidé své psí miláčky myjí či koupou. V tomto ohledu mají velkou výhodu krátkosrstá plemena, kde stačí mnohdy použít vlhký hadr a je hotovo. Kokří dlouhá hedvábná srst vyžaduje mnohem náročnější údržbu. Zvláště máme-li kokra v bytě a dopřáváme mu procházky přírodou, očistu nějakým způsobem řešit musíme.
Dalším důvodem ke koupeli je plánovaná úprava. Koupel a fénování patří k nezbytným krokem, které musí každé úpravě předcházet. Nejenže vyčistí srst, aby se netupily nástroje, ale fénováním se srst tvaruje, což zmenší riziko jejího poškození při úpravě a umožňuje docílit optimálního výsledku úpravy. Pozor, u drsnosrstých psů je to jinak, pokud mám správné informace, tak tam se napřed trimuje a pak až koupe (drsňáky neumím a nedělám).
Samozřejmostí je koupání před výstavou, přivést tam špinavého smradlavého psa je urážkou rozhodčího a vlastně celé podstaty výstav.
Důvodem ke koupeli mohou být i zdravotní potíže nebo přítomnost parazitů. I když v současné době známe efektivnější přípravky proti blechám než šampony, stále je tato varianta ve hře. Speciální léčebné šampony pak pomáhají řešit nejrůznější kožní problémy, například kvasinkovou infekci kůže.
Jak často psa koupat?
Tahle otázka vyvolává v internetových diskusích silné emoce. Někteří lidé jsou přesvědčeni o tom, že koupání, zvláště s použitím kosmetiky, je pro psa škodlivé... z některých komentářů by si člověk myslel, že častější koupání psa určitě zabije. Tak jak to je?
Pojďme se zamyslet. Co konkrétně by mělo být na koupeli škodlivé? Voda? Tak to abychom v létě nenechávali psy plavat ani v rybníku. Kosmetika? Ta odstraňuje nečistoty a přebytečnou mastnotu, kondicionér navíc dodává kůži a srsti prospěšné látky. Za předpokladu, že místo psího šamponu nepoužijeme kyselinu sírovou, nemusíme se ničeho bát.
Tak jak často koupat? To je jednoduché. Psa je potřeba koupat tak často, jak je potřeba. Geniální souvětí, že? 😊 Vyválel se v močůvce? Hrál si na Shreka a vykoupal se ve voňavé blátivé kaluži? Začíná zapáchat? Bude se upravovat? Půjde na výstavu? No tak je třeba ho vykoupat. A že se v té močůvce vyválel dva dny po sobě? No tak ho prostě vykoupete dva dny po sobě, přece ho nepustíte na gauč zadělaného od močůvky. Nelze obecně doporučit ideální frekvenci koupání, to má zkrátka každý pes jinak. Nejčastější mytí zřejmě u většiny pejsků vyžadují tlapky, předpokládám, že celé tělo psovi každý koupe jen pokud je potřeba. Když byly mé fenky na vrcholu výstavní kariéry, koupaly se každý týden nebo ob týden (vždy před výstavou). A vše bylo v naprostém pořádku. Mohu tedy říci, že panická hrůza z častého koupání nemá logické opodstatnění. Kokr není z cukru, voda mu neublíží a dobře zvolená kosmetika nejenže zbaví jeho srst nečistot, ale ještě dodá srsti lesk a hebkost, omezí zacuchávání a usnadní rozčesávání. Samozřejmě existují výjimky, pes může být alergický na kosmetiku, přecitlivělý, může trpět nějakým kožním onemocněním, pak je potřeba koupání konzultovat s veterinářem. Výběr kosmetiky je v každém případě důležitý, čím ale častěji koupeme, tím pečlivěji musíme volit kosmetiku. Důležité je vždy psa dobře vysušit a ideálně i vyfénovat. O kosmetice, postupu koupele a vysoušení si povíme v druhém dílu článku.
Kdyby mi někdo dal nůž na krk a přece jen mě donutil říct nějakou ideální frekvenci koupání, pak bych řekla minimálně každých 8 týdnů, protože to je pro většinu kokříků ideální interval pro úpravu, a před úpravou se co? Češe, koupe a fénuje 😊