Pomoc, v salonu mi rozbili kokra!
Svěřili jste svého kokřího miláčka do skvěle vypadajícího psího salonu, kde Vás ujistili, že kokříky umí, a oni Vám po dvou hodinách vrátili místo kokra obludu a ještě si drze řekli 1000 Kč? Věřte mi, že nejste první ani poslední. Už jsem viděla pár uslzených obličejů, když hrdí majitelé neznajíc standard nastoupili do výstavního kruhu s kokříkem oholeným strojkem, a dostali od rozhodčího co proto. Svět výstav je drsný a neznalost holt neomlouvá. Ale znám i spoustu nevýstavních kokříků, kterým chtěli majitelé dopřát kvalitní úpravu, ale vsadili na špatného stříhače a zbyly jim jen oči pro pláč.
Za ty roky, co se věnuji úpravě kokříků, jsem napravovala mnoho kožichů zničených strojkem nebo nůžkami. Bohužel, i mezi chovateli kokříků, kteří se účastní výstav a měli by být znalí správného postupu úpravy kokra, jsou tací, kteří bez váhání každému kokříkovi, který se jim dostane pod ruku, sjedou mašinou aspoň hlavu. Fajn, lepší než ho vzít celého ale i tak se vždy ptám "proč?" Náprava je pak práce nesmírně obtížná a zdlouhavá, do které se žádnému stříhači příliš nechce, protože výsledek není vidět hned, a to se majitelům nelíbí. Pes se musí nechat zarůst na dostatečnou délku, aby bylo možné chlupy uchopit mezi prsty a vytrimovat, a v závislosti na vrozené kvalitě srsti a množství nesprávných zásahů do srsti se výsledky dostaví třeba až po třech nebo pěti úpravách, někdy se srst do ideální kondice ani přes veškerou snahu již nevrátí.
Holený vs. trimovaný kokr
Má Váš kokřík vinou nešetrného zásahu zničenou srst a Vy byste rádi vše napravili? Tady je postup.
- Najděte stříhače, který do toho bude ochotný jít.
Moc takových není, protože je to nevděčná práce. Prsty, lokty i ramena bolí, a navíc po první, druhé ba ani třetí návštěvě není výsledek ideální. Osobně si velmi zakládám na výsledku své práce, a proto mi není příjemná představa, že zpackaného psa v procesu nápravy budete někde prezentovat a rozhlašovat "stříhá nám ho Novotná". A zajisté nejsem jediná, kdo to takto vnímá.
- Obrňte se trpělivostí.
Šikovný stříhač zvládne připravit psa na výstavu tak, že z něho všichni padnou na zadek. Z vody ale víno za dvě hodiny neudělá, ani z vašeho oškubaného chudáka šampiona. Pokud je srst sjeta na 3 nebo 5 mm, trvá nejméně 3 měsíce, než naroste do dostatečné délky, aby bylo možné začít s nápravou. Situaci komplikuje to, že jsou všechny chlupy stejné délky a kožich je nepřirozeně hustý. Počítejte s tím, že to může trvat klidně rok nebo rok a půl, než se dá srst zase do pořádku. Trpělivost budete potřebovat nepochybně i ve chvíli, kdy stříhač zpackaného psa poprvé uvidí. Málokdo z nás dokáže potlačit emoce, které v nás pohled na zničenou srst vyvolává.
- Poslouchejte pokyny stříhače
Srst v procesu nápravy potřebuje mimořádnou péči, a to jak u stříhače, tak mezi jednotlivými úpravami. Pokud vám stříhač řekne, že chce vašeho psa na stole každý měsíc, tak ho prostě poslechněte, neříká to proto, aby na vás zbohatl (to by svůj čas raději věnoval snazšímu vydělávání peněz), ale protože ví, že je to pro nápravu potřeba. Pokud vám řekne, že musíte srst dvakrát týdně důkladně vyčesat a každý druhý týden kokříkovi dopřát koupel v kvalitní kosmetice včetně vyživující masky, poslechněte ho, ví, proč to říká.
- Projeve svému stříhači trochu vděčnosti
Nemusíte se stříhači klanět ani mu nosit dary, úplně stačí, když mu zůstanete věrní i po tom, co dá psa do kupy. Vůbec nemám ráda, když mě majitel nechá odvést špinavou práci, a když se mi podaří dát srst dohromady, začne si psa doma pižlat sám, aby ušetřil pár korun. Po těchto zkušenostech se již před zahájením akce "záchrana srsti" ptám, jak to majitelé zamýšlí, a pokud mají zaječí úmysly, poprosím je, aby se poohlédli někde jinde. Strávit desítky hodin nápravou srsti proto, aby ji majitel v honbě za ušetřenou korunou záhy opět zničil, je ztráta času a mrhání úsilím.
Holený kastrovaný kokr v procesu nápravy srsti